Menu

Uygulamalar

Yapılan bazı özgün etiketleme uygulamaları aşağıda verilmiştir.

Edirne Yağ – tutkallı etiketleme makinası revizyonu

Rotatif etiketleme makinaları yüksek kapasite gereken üretim hatlarında kullanılmaktadır. Çok kafalı rotatif etiketleme makinaları ile lineer etiketleme makinalarında ulaşılması zor kapasiteler elde edilir. Ülkemizde su, soda, yağ, içki vb ürünler için çok sayıda tutkallı rotatif etiketleme makinaları mevcuttur. Özellikle İtalyan, Alman ve İspanyol tutkallı etiketleme makinalarının işletilmesinde tutkal sorunları ve tutkallı etiket görünümünün istenen kalitede olmaması gerekçesi ile birçok üretici kendinden yapışkanlı etikete geçme düşüncesindedir. Kendinden yapışkanlı etiketlerin gün geçtikçe ucuzlaması bu eğilimi hızlandırmaktadır. Ancak yeni bir rotatif etiketleme makinası maliyeti düşündürücü boyuttadır.
ERDA geliştirdiği paket çözümlerle mevcut tutkallı etiketleme makinalarını bütçenize uygun fiyatlarla revize etmekte ve istenen kapasitede kendinden yapışkanlı etiketleme modülleri temin etmektedir. Edirne Yağ Sanayi firmasında yapılan modifikasyon ile 2 adet mevcut tutkallı rotatif etiketleme makinaları kendinden yapışkanlı sisteme geçirilmiştir.
Edirne Yağ Sanayi firmasında yapılan uygulamada 10.000 şişe/saat kapasiteli 1 litre OLİN Ayçiçek Yağı ve 7.000 şişe/saat kapasiteli 2 litre OLİN Ayçiçek Yağı etiketleme makinaları revize edilerek kendinden yapışkanlı etiketleme modülleri monte edilmiştir.

Eco Etiket – karton tekstil etiketi üzerine fiyat etiketi uygulaması

Tekstil firmaları karton tekstil etiketi sipariş ettiği firmalardan fiyat etiketlerinin de yapıştırılarak fiyat etiketli olarak alım yapıyorlar. ECO ETİKET firmasının bu doğrultuda ERDA’ya sipariş ettiği Ebelt-T/ALstep-S model etiketleme makinası 150 adet/dakika kapasite ile karton tekstil etiketlerinin üzerine fiyat etiketini basıyor.

İsteğe Bağlı olarak etiketleme makinasının giriş kısmına kart besleme makinası monte edilebiliyor. Kart besleme makinası kart haznesine beslenen karton tekstil etiketlerinin aralıklı olarak etiketleme makinası konveyör bandına besliyor.

İstek halinde etiketleme makinasının çıkışına kart toplama konveyör bandı temin ediliyor. Etiketleme işlemi biten karton tekstil etiketleri çıkış konveyör bandının üzerinde dik konumda birikiyor. Bu sayede operatör etiketlenen kartonları kolayca toplayabiliyor.

Doğadan – konik şişe etiketleme

Türkiye’nin ilk ve tek soğuk demleme çayı sloganı ile piyasada yer alan Doğadan firması Beyaz çay armutlu, Form limonlu, yeşil çay nane limonlu ve zencefil limonlu çeşitleriyle raflarda yerini alırken, konik şişeye tam sarma etiket uygulamasında ERDA’nın Eline-C model makinasını tercih etti. Konik şişeye tam sarma etiket uygulamasının zorluğu, şeffaf esnek etiket ve 150 adet/dakikaya ulaşan yüksek kapasite nedeniyle, ERDA etiketleme makinasında birçok özel ayarlı sistem tasarladı.

Teknoyapı – ikili kartuş etiketleme

İnşaat sektöründe yapı kimyasalları konusunda on yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Tekno Yapı firması TEKNOBOND 400S iki bileşenli ankraj ve montaj malzemesi kartuşlarının etiketlemesi için ERDA’yı tercih etti. ERDA’nın yarı otomatik makinası ile birleşik ikili kartuştan oluşan ürünün büyük kartuşuna sarma etiket yapıştırıyor. TEKNOBOND 400S üstün kalitesiyle yapısal güçlendirme ürünü olarak gün geçtikçe piyasada daha çok tercih ediliyor.

Laurus İlaç – ampul etiketleme

Garipoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Laurus İlaç ampul etiketleme uygulaması için ERDA’dan 2 adet etiketleme makinası temin etti. Etiketleme makinaları 2, 3, 4, 5 ve 10 ml ampulleri etiketleyebiliyor. Hızı 250 adet/dakika’ya kadar çıkan Epharma model ampul etiketleme makinası etiketlere üretim tarihi/şarj no gibi bilgileri basan printere sahip. Tepsiden beslenen ampuller daha sonra itici ile tekrar tepsilere alınıyor.

Betek Boya – boya tüpü etiketleme

Filli Boya Alpina Pro renklendirme sistemi için yeni çıkardığı 3 boy fil figürlü boya kutusunun etiketlemesi için ERDA’yı tercih etti. 4 Mart 2010 tarihinde teslim edilen etiketleme makinası 3 boy kutuların ön ve arka yüzüne 2 etiket ve kapak üzerine üçüncü bir etiket yapıştırıyor. Ön yüz etiketinde ürün marka ve tanıtımı arka yüz etiketinde ise uygulama bilgileri yer alıyor. Kapak etiketinde renk belirtiliyor. Dolum hattından gelen kutuları etiketleyen etiketleme makinasının kapasitesi 100 adet/dakika’ya ulaşıyor.

Zet Farma – ilaç kutusu ithal etiketi uygulaması

Ülkemizde yeni başlatılan ilaç kutularına kare kod uygulaması çerçevesinde Zet Farma ilaç lojistik firmasına 16 adet üst yüzey etiketleme makinası teslim edildi. Söz konusu makinaların gerçek kullanım kapasitesi 20.000 adet/saat’i geçmektedir. Bağımsız tahrikli kısa giriş konveyörü hızlı ürün beslemeyi sağlıyor. Enkoder sistemi ile etiketleme ve konveyör bant arasındaki hız senkronizasyonu sağlanıyor. Kamera kontrolu için yükseklik ve genişlik ayarlı suportlar mevcut. Interlock kilit sistemli paslanmaz çelik çerçeve ve pleksiglas panel/kapılardan oluşan emniyet kabini tüm makinalarda yer alıyor.

Kent Gıda (Kraft Foods Corp.) – koli köşe etiketleme

Kent Gıda’ya teslim edilen koli etiketleme makinası, SATO OEM printer ile etiketlere baskı yaparak bu etiketleri konveyör banda beslenen karton kolilerin yan yüzeyine yapıştırıyor. Etiketlerin üzerinde ürün bilgileri ve barkod yer alıyor. Makinada yer alan özel bir etiketleme sıvazlama sistemi, istendiği takdirde etiketlerin köşe etiketi olarak iki ardışık yüzeye yapıştırılmasını sağlamaktadır.

Fersan Sirke – kare ve silindirik şişe etiketleme

Sektörünün en önde gelen firmalarından olan Fersan Sirke tüm cam ve PET şişelerinde kullandığı tutkallı etiketten kendinden yapışkanlı etikete geçerken ERDA’yı tercih etti. ERDA tarafından 9 Mart 2010 da teslim edilen 2 adet makinadan biri 200 ila 2000cc arası PET şişelere sarma etiket yapıştırıyor. Cam şişe hattında çalışan makina 500 ila 1000cc silindirik şişelere sarma etiket yapıştırmanın yanısıra 1500cc kare cam şişelerin 3 yüzeyine etiket yapıştırma için ilave ekipmanlarla donatılmıştır. 500cc şişede 250 adet/dakika kapasiteye ulaşabilen makinaların etiketleme modülleri İtalyan ALTECH firmasının yeni geliştirdiği ALritma-SX modeldir. ALritma-SX model etiketleme modülleri 400mm çapa kadar etiket bobinlerinde kullanılabiliyor. Bu sayede piyasada yer alan 300mm çapında etiket bobinleri kullanan standart etiketleme modüllerinin yer aldığı makinalara göre etiket değişim süre kayıpları yarıya iniyor. Makinada yer alan dokunmatik ekranlı mikroişlemci kumanda 40 tip şişe/etiket ölçüleri için ayar değerlerinin hafızaya kaydedilmesine olanak veriyor.

ACT (Arian Chimia Tech-Golrang Holding) – üçgen şişe

Renkli kozmetik ürünleri konusunda İran’ın en önde gelen firması olan Arian Chimia Tech, MY markası ile ürettiği rimel, ruj, fondöten, göz kalemi gibi ürünleri 6 değişik modelde ERDA etiketleme makinaları ile etiketliyor. Son olarak teslim edilen 2 adet ön arka yüz etiketleme makinası ACT firmasının yeni fabrikasında 2 tip dermatolojik şampuan şişelerinin etiketlenmesinde kullanılıyor. MY Cosmetics şampuanları uygun fiyatları ve kaliteleri ile İran’da çok tercih ediliyor.